(NE) INTELIGENTNÁ INŠTALÁCIA - AUTOMATIZÁCIA.

Autor: Bohuš Žila | 3.6.2013 o 0:00 | (upravené 3.6.2013 o 8:58) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  72x

Aj Vám naskakuje husia koža keď Vám niekto povie – INTELIGENTNÁ INŠTALÁCIA? Aj Vy si predstavujete ako v tom filme keď riadiaci systém uzatvoril všetky dvere, prísun čerstvého vzduchu a kúrenie nastavil na 45°C? Nie je to vôbec také vážne ako nám slovné spojenie INTELIGENTNÁ INŠTALÁCIA nahovára.

Teória umelej inteligencie pokrýva množstvo teórií, ktoré si kladú za cieľ viac či menej napodobňovať schémy ľudského (prípadne vo všeobecnosti biologického) správania sa, vyhodnocovania a analýzy podnetov prostredia, prípadne tvorivej činnosti. Teória umelej inteligencie si stanovuje ciele (čo by sme od inteligentného systému očakávali) a hľadá v rôznych vedných disciplínach dostupné riešenia.

(sk.wikipedia.org)

Definícia inteligencie – umelej inteligencie presne popisuje činnosť, ktorú by mala správna inteligentná inštalácia vykonávať. VYHODNOCOVAŤ, ANALYZOVAŤ a TVORIŤ. Pri akýchkoľvek „Inteligentných inštaláciách“ sa táto činnosť (ne)vykonáva a to nasledovne:

VYHODNOCOVAŤ – (urobiť hodnotenie niečoho-porovnať) každý systém vyhodnocuje jednotlivé vstupy a výstupy ale iba na základe nami zadaných podmienok a pravidiel.

ANALYZOVAŤ – (rozklad na jednoduchšie prvky, rozbor, opak syntézy-spojenie) žiadny systém inteligentnej elektroinštalácie nedokáže analyzovať.

TVORIŤ – (sústavnou činnosťou dávať vznik niečomu) ani túto činnosť žiadny systém  z inteligentnej elektroinštalácie nevykonáva.

 

Aká je moja predstava inteligentnej elektroinštalácie?

„Každé ráno vstávam o 6:00 a vždy v priemere za cca 6min. som v kúpeľni kde si rozsvecujem svetlo. Inteligentná inštalácia by mala toto moje správanie odpozorovať, vyhodnotiť a analyzovať a vytvoriť si vlastný program tak že presne 6:06 bude svietidlo v kúpeľni rozsvietené.“ Toto je pre mňa inteligentný systém ktorý na základe určitých činností a podnetov sám vytvorí nový program ktorý mu žiadny človek nenaprogramoval.

Ani jeden zo systémov „inteligentnej inštalácie“ na celom svete ktorý sa v dobe písania tohto článku nespráva tak, že po určitom čase si zmení alebo vytvorí nové programy, činnosti.

Preto si myslím, že nie je správne používať slovné spojenie INTELIGENTNÁ INŠTALÁCIA pretože v systémoch ktoré sú v dnešnej dobe na trhu nie je ani „štipka“ INTELIGENCIE. Všetko sú to jednoduché  PLC automaty, ktoré majú presne zadefinované na základe akých podnetov a splnení jednotlivých podmienok majú vykonať určitú činnosť. Nemajú nielen že žiadny priestor na analýzu alebo tvorivosť ale oni to ani nevedia.

Slovné spojenie INTELIGENTNÁ INŠTALÁCIA zavádza ľudí ktorý nemajú možnosť alebo aj nechcú vedieť viac o činnosti týchto systémov – a  nakoniec ani nemusia, veď sú tu odborníci, ktorý im poradia a navrhnú najlepší systém, ktorý bude presne riešiť ich požiadavky.

iNELS led system

AUTOMATIZÁCIA

Toto je správny názov činnosti ktorú vykonávajú dnešné systémy. Je to automatizácia, zjednodušenie ovládania a zlúčenie viacerých systémov do jedného. Túto automatizáciu vykonávajú PLC automaty (Programmable Logic Controller – Programovateľný logický automat). Tieto PLC automaty sa využívajú v rôznych odvetviach ako je  výroba, zabezpečovacie a požiarne systémy a pod. PLC automaty nie sú závislé na žiadnych operačných systémoch, ktoré môžu byť nefunkčné poprípade „mrznúť“. Preto funkčnosť a spoľahlivosť automatizovaných objektov sú na vysokej úrovni.

robot písanie

robot výroba

 

(NE)POUŽÍVANIE – slovného spojenia INTELIGENTNÁ INŠTALÁCIA

Vzhľadom na trh ktorý si osvojil slovné spojenie INTELIGENTNÁ INŠTALÁCIA sa bude aj naďalej využívať tento názov. Vždy však treba upozorniť na to, že v akýchkoľvek systémoch dostupných na trhu nie je ani trošku INTELIGENCIE a preto nie je možné ako to vidíme vo fantastických filmoch, očakávať od nášho domáceho riadenia že nás uzamkne alebo „vymrzne“ lebo si to zmyslel a zmenil svoj vnútorný program – takéto správanie neexistuje. Systém funguje len na základe zadaného programu, ktorý odsúhlasuje zákazník – investor.

robot žena

Autor: ŽILA Bohuš, 09/2012, www.InteligentnaInstalacia.sk, www.bohuszila.eu

ZDROJ: www.wikipedia.sk, http://www.cosmosmagazine.com/features/online/1849/hard-wired-love,

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?